۴ نکته در مورد پدل برد:

۱- بدنه پدل برد(Hull) : برای انتخاب پدل برد باید دو مورد Planing Hull و Displacement Hull را در نظر داشته باشید.

۲- جنس پدل برد: از فاکتورهای بسیار مهم در خرید پدل برد جنس به کار رفته در ساخت آن می باشد که در تعیین قیمت، دوام و وزن یک پدل برد نقش بسزایی دارد. شما باید انتخاب کنید که آیا پدل برد بادی می خواهید و یا پدل برد غیربادی که محکم و غیر قابل انعطاف می باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید نکاتی همچون کارایی، قابلیت حمل، وزن و ظرفیت حمل بار روی عرشه پدل برد را درنظر بگیرید.

۳- ظرفیت و وزن پدل برد: شما می توانید ظرفیت و حجم پدل برد را با توجه به قد و وزن خودتان انتخاب کنید تا به ثبات و عملکرد بالای پدل برد برسید.

۴- طول، عرض و ضخامت پدل برد: ابعاد پدل برد از نکات مهمی است که با توجه به کاربرد آن باید در نظر گرفته شود.

 

Hull یا بدنه پدل برد (بخش زیرین جلوی پدل برد) :

بخش زیرین جلوی پدل برد در نحوه عملکرد آن در آب نقش تعیین کننده ای دارد. طراحی بیشتر SUP ها به این صورت است که یکی از دو حالت Planing Hull و Displacement Hull را دارا خواهند بود. تعداد انگشت شماری از مدل های SUP وجود دارد که ترکیب هر دو حالت را خواهند داشت. هر یک از این نوع Hull ها ویژگی هایی دارند که برای برخی از فعالیت ها نسبت به یکدیگر برتری دارند. بهتر است ابتدا کاربرد پدل برد را برای خود تعریف کنید تا بتوانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

 

Planning Hull: (تصویر ۱)

Leisure Paddling: اوقات فراغت در آب
Surfing: موج سواری
SUP Yoga: انجام تمرینات یوگا روی سطح آب
Whitewater: تفریح در آب های خروشان

بدنه این نوع پدل بردها سطح صاف و پهنی دارد که مشابه تخته موج سواری می باشد. Planning Hull ها ثبات و قدرت مانورپذیری بالایی دارند و روی سطح آب قرار می گیرند که انتخاب مناسبی برای موارد زیر هستند:

 

Displacement Hull: (تصویر ۲)

SUP هایی که بدنه Displacement دارند، قسمت جلویی آنها دارای نوک تیز بوده که مشابه قایق کایاک یا کانو می باشد. این ویژگی باعث برش سریعتر در آب و هل دادن آب به اطراف می شود. به همین دلیل این نوع از پدل بردها قدرت مانورپذیری زیادی نداشته و برای فاصله های طولانی و مستقیم کاربردی تر خواهند بود.

بنابراین اگر فاکتور سرعت برایتان مهم است، Displacement Hull انتخاب مناسبی برای شما می باشد و در موارد زیر می توانید این نوع پدل برد را مورد استفاده قرار دهید.

Fitness Paddling: تناسب اندام
SUP Touring/Camping: گشت و گذار در آب با SUP برای مسیرهای طولانی
Racing: مسابقه

فروشگاه تجهیزات دریایی
تصویر ۱
فروشگاه تجهیزات دریایی
تصویر ۲

جنس پدل برد:

همان طور که در بالا هم گفته شد، جنس پدل برد از فاکتورهای بسیار مهم بوده که در قیمت و دوام آن تاثیرگذار خواهد بود. پدل بردها از جنس های متفاوتی ساخته می شوند که جنس آن هم می تواند در نوع کاربرد یک پدل برد تاثیر داشته باشد.

پی وی سی (بادی)
فایبرگلاس
چوب
فوم
فیبرکربن
پلاستیک

 

حجم و ظرفیت SUP: 

یک SUP باید مناسب سایز شما باشد تا بتواند عملکرد درستی داشته باشد. میزان حجم و ظرفیت پدل برد دو فاکتور حائز اهمیتی هستند که در میزان ثبات آن روی آب تاثیرگذار خواهند بود. با در نظر گرفتن این دو عامل، می توانید متوجه شوید که پدل برد مورد نظرتان تا چه حد پایداری داشته و تا چه حد مناسب گشت و گذار در آب خواهد بود. حجم و وزن یک پدل برد با توجه به طول،عرض و ضخامت آن تعیین می شود که سازندگان SUP ها این عوامل را در نظر گرفته و نوع عملکرد هر یک از SUP ها و ویژگی های آنها را تعیین می کنند.

 

حجم: 

حجم یک پدل برد با لیتر بیان می شود و نشان دهنده توانایی شناور بودن پدل برد روی سطح آب با توجه به وزن قرار گرفته روی آن می باشد.

 

ظرفیت (وزن قابل حمل):

 هر پدل برد یک میزان وزن مشخصی را تحمل می کند که دانستن آن ضروری است. چرا که اگر وزن شما سنگین تر از وزن قابل تحمل برای آن پدل برد باشد، به پایین تر از سطح آب رفته و کارایی مورد نظر را برای شما نخواهد داشت. هنگامی که به ظرفیت وزن قابل تحمل برای یک پدل برد فکر می کنید، علاوه بر وزن خود باید به وزن لوازم دیگری که قرار است به همراه خود داشته باشید هم فکر کنید و کل وزنی که قرار است روی پدل برد قرار گیرد را در نظر بگیرید.

 

طول SUP:

طول یک پدل برد در نحوه عملکرد آن نقش تعیین کننده ای دارد و به طور کلی می توان گفت که پدل بردهایی که طول بیشتری دارند، سرعت بالاتری نسبت به پدل بردهای کوتاه تر خواهند داشت، اما پدل بردهایی که طول کمتری دارند، قدرت مانورپذیری بالاتری نسبت به پدل بردهای با طول بیشتر خواهند داشت. شما باید با توجه به کارایی و استفاده مورد نظرتان بتوانید برای انتخاب طول SUP تصمیم گیری کنید. 
 

پهنای پدل برد:

پهنای پدل برد از دیگر فاکتورهای مهمی است که در عملکرد آن تاثیر زیادی خواهد داشت. پدل بردی که عرض بیشتری داشته باشد، از ثبات بیشتری نسبت به پدل بردهای با پهنای کمتر برخوردار خواهد بود. اما متقابلا پدل بردهای با پهنای بیشتر سرعت کمتری دارند که خود یک مشکل محسوب می شود و باعث محدود شدن کارایی پدل برد خواهد شد. به طور مثال، اگر بخواهید از پدل برد برای انجام تمرینات یوگا استفاده کنید، مسلما خرید پدل بردی که پهن تر باشد برای شما ثبات  و حس امنیت بیشتری را به همراه خواهد داشت. تولیدکنندگان SUPها با در نظر گرفتن نیازهای متنوع، پدل بردهایی با پهنای حدود ۲۵ تا ۳۶ اینچی ( معادل حدود ۶۳.۵ تا ۹۱.۵ سانتی متر ) ساخته و عرضه نموده اند.

از دیگر نکات قابل توجه هنگام انتخاب یک پدل برد با پهنای مناسب این است که وزن و سطح توانایی خود را در نظر داشته باشید.

قد و وزن بدن: قد تاثیر کمی در تعادل شما خواهد داشت و هر چه قدر که شما قد بلندتر باشید حفظ تعادل برای شما کمی سخت تر می شود. بنابراین پهنای بیشتر برای شما بهتر و مناسب ترخواهد بود. اگر شما فردی وزن بالا و یا قد بلند باشید و پدل بردی با اندازه طول و عرض کوچک را انتخاب کنید حفظ تعادل، ثبات و… برایتان دشوار و حتی غیرممکن می شود.

سطح توانایی: استفاده از پدل بردهایی که پهنای بیشتری دارند به شما حس امنیت بیشتری را منتقل کرده و به همین دلیل این نوع پدل بردها برای افراد مبتدی مناسب تر می باشند

 

 منوی لغات و اصطلاحات پدل بوردینگ:

DECKPAD

لایه فوم که بروی سطح بالایی بورد چسبیده شد برای کشش و محکم کردن بیشتر

TIE-DOWN

یک طناب الاستیکی که بروی deck pad  قرار دارد و برای محکم کرد وسایل در جای خود استفاده می شود.

CARGO LOOP

یک جزء کیف مانند توری شکل که برای نگهداری وسایل بر روی tie down  قرار می گیرد

TAIL

پاشنه بورد

DRIFT

هنگامی که یک بورد بروی سطح اب از طرفین خم می شود. این موضوع توسط باله ها و رانر ها کاسته می شود.

FIN

تکه ورقی شکل پلاستیکی که در زیر بورد نصب می شود و به نفر تعادل بیشتری برای کنترل بورد می هد.

GLIDE

صفتی که به بورد می دهند برای اندازه گیری میزان سر خوردن آن بروی سطح اب. مثلا ” این بورد گلاید بسیار خوبی داره”

NOSE

دماغه بورد

RAIL

لبه های بورد را می گویند.ریل ضخیم تر ایستایی بیشتر

ROCKER

قوسی که در بورد های از پاشنه تا دماغه وجود دارد . قوس صاف تر سرعت بیشتر قوس خمیده تر مانور و تعادل بیشتر

SUP

مخفف کلمه stand up paddle  به معنی ایستاده پارو زدن

SWELL

موج دار شدن آب در اثر یک طوفان بزرگ که در هنگام رسیدن به ساحل به دلایل مختلف می شکند.

VOLUME

حجم یک پدل بورد (میزان هوایی که در آن جا می شود) یک نشانگر پرکاربرد برای اندازه گیری سایز و راحتی پدل بور برای افراد سوار بر بورد می باشد.

محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *