پدل بورد چیست؟

پدل بورد یک تفریح و ورزش آبی پر هیجان به همراه ایجاد حس بی نظیرو تکرار نشدنی آرامش وتقویت عضلات و تعادل بدن است. پدل بورد معمولاً در آب‌های آزاد وبا عبور از بین جزایر و یا سفر از یک منطقه ساحلی به دیگری انجام می‌شود. پدل بورد، در عین حال که بدنی آماده می‌خواهد، ورزشی سرگرم کننده برای بازی و تفریح روی آب است.

 

تاریخچه پدل بوردینگ

تاریخچه استند آپ پدال به حتی بیش از هزاران سال پیش بر می گردد و گفتن دقیق تاریخچه آن بسیار سخت است اما نسل جدید این وسیله شناور پر طرفدار(که پرطرفدار ترین وسیله شناور در دنیا هم هست) به سال ۱۹۴۰ و هاوایی بر می گردد که موج سوارانی حرفه ای اهل وایکی کی برای داشتن دید بهتر به موج سواران مجبور به ایستادن و پارو زدن بروی تخته موج خود شد. سال ۲۰۰۰ به بعد نسل جدید این وسیله شروع به پیشرفت با سرعتی بالا گرفت که تا به امروز انواع مختلف برای کارایی های مختلفی از این وسیله بوجود آمده.

تخته موج سواری/پدل ایستاده چیست؟(SUP  مخفف Stand Up Paddling )

موج سواری یا پدل ایستاده (SUP) شاخه ای از ورزش موج سواری است که موج سوار را قادر میسازد مسافت بیشتری نسبت به معمول به سمت دریا پارو بزند و از موجهای کوچکتر لذت بیشتری ببرد. یا در آبهای آرامتر برای پیشروی بصورت ایستاده پارو بزند. یک گزارش معتبر این ورزش را پرطرفدارترین فعالیت ورزشی بیرون از خانه معرفی نموده است. ورزشکاران این رشته میتوانند بر روی دریاچه ها، رودخانه های بزرگ و کانالها، سوار شدن بر روی موجهای کوچک و سیر مسافتهای طولانی در خط ساحلی از این وسیله استفاده کنند. یوگا بر روی تخته موج سواری/پدل نیز جزیی از این رشته ورزشی است، در این روش حرکات یوگا با موج سواری آمیخته شده و میتوان انرا حتی در استخرهای شنا نیز انجام داد.

 

مزایای استفاده از تخته موج سواری/پدل ایستاده:

۱- قدرت تعادل را تقویت میکند:

این ورزش نیاز به ایستادن کامل بر روی تخته موج سواری/پدل دارد که این امر نیاز به مقاومت بالای عضلات میانی و پا برای ایجاد تعادل دارد. در این ورزش نه تنها به شما کمک میشود تا تعادل خود بر روی تخته را حفظ کنید، بلکه باعث میشود تمرکز شما بر روی تعادل در فعالیتهای روزمرتان نیز افزایش یابد.

۲-تمرینی برای تمام عضلات بدن:

در حین موج سواری/پدل تقریبا تمامی عضلات شما درگیر خواهد بود. به علت نیاز به ایجاد تعادل، عضلات پا به شدت درگیر ثابت نگه داشتن نقطه ثقل بدن و عضلات دست، پشت و سرشانه ها درگیر پیش بردن تخته در آب خواهند بود. عضلات میانی، پشت و شکمی بطور دایم در حال فعالیت جهت حفظ تعادل هستند.

۳-ایجاد ضربه بسیار کم:

موج سواری/پدل ایستاده فعالیت ورزشی با ایجاد ضربه خیلی کم است، بنابراین شما هیچگونه آسیبی به تاندونها و رباطهای مفاصل خود نخواهید زد. این ورزش بطور خاص برای دوندگانی که دچار شکستگی ساق پا و یا درد در زانو و ران میباشند بسیار مفید خواهد بود.

۴-کاهش استرس:

آب بصورت طبیعی تسکین دهنده بدن انسان است و کلیه ورزشهای مربوط به آب بطور طبیعی باعث کاهش استرس خواهد شد. علاوه بر این ایجاد حس راه رفتن بر روی آب و ریتم پارو زدن نیز به روند کاهش استرس کمک میکند.

۵-افزایش قوای کلی بدن:

پس از یک روز انجام موج سواری/پدل ایستاده بطور طبیعی مقدار کمی درد در تمام عضات بدن خود حس خواهید کرد، ولی این درد علامت خوبی از این است که شما تمامی عضلاتتان را تقویت کرده اید.

۶- تمرین کاردیو:

اگر زمان مناسبی را صرف موج سواری/پدل ایستاده بر روی آب کنید، شما یک تمرین کاردیو عالی انجام داده اید. علاوه بر این میتوانید با دوستان خود مسابقه دهید، این عمر جنبه رقابت و هیجان این ورزش را افزوده و ضربان قلب شما را بالاتر میبرد.

۷-کمک به التیام صدمات:

بدلیل ماهیت کم ضربه بودن این ورزش، روش بسیار خوبی برای گذراندن دوران نقاهت صدمات بدنی میباشد. این ورزش بسیار ملایم با عضلات و مفاصل شما عمل میکند.

۸-اسقامت بدن شما را افزایش میدهد:

زمانی که موج سواری/پدل ایستاده را فرا گرفتید، خواهید فهمید که این ورزش بهمراه ایجاد تعادل لازم، استقامت کلی بدن شما را افزایش داده است.

فروشگاه تجهیزات دریایی

محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *