فین غواصی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چگونه فین غواصی مناسب خود را پیدا کنیم؟

انواع فین های غواصی کدامند؟

تفاوت مدلهای مختلف فین چیست؟

فین ها از سری تجهیزاتی هستند که در ورزش های آبی مورد استفاده غواصان و شناگران قرار میگیرد.

بزرگترین مزیتی که فین ها برای ورزشکار به همراه می آورد، تسهیل حرکت هنگام شنا و غواصی است. جنس لاستیکی، فیبر کربن و یا تلفیقی از این دو ماده در ساخت محصول از دلایل اصلی سهولت در حرکت می باشد.

باید در نظر داشت که مهم ترین عامل تولیدی این محصول جابجایی سریع و قدرت مانوور بالا با کمترین مصرف انرژی است. بر همین اساس فین ها از سطح مبتدی تا حرفه ای رتبه بندی می گردند. به همین دلیل است که فین های مورد استفاده توسط شناگران و غواصان حرفه ای بسیار متفاوت است. حال این سوال به وجود می آید که از میان فین های گوناگون کدام یک متناسب با نیاز شماست؟

برای پاسخ به این سوال همیشه می بایست از یک کارشناس مسلط به ساز و کار فین و یا غواص حرفه ای کمک گرفت تا انتخاب صحیحی داشته باشید. حتما دقت نظر داشته باشید که برای یادگیری و استفاده از محصول ابتدا می بایست از فین های آموزشی بهره گرفت تا پس از طی دوره ای و کسب مهارت های لازم برای استفاده از فین های حرفه ای آماده گردید.

حال انواع فین ها را به اختصارشرح می دهیم:

1-فین های سخت: این نوع از فین ها برای غواصان حرفه ای طراحی گردیده است چراکه به نیروی بسیار بالایی را جهت حرکت و مانوور در آب نیازدارد.

فروشگاه تجهیزات دریایی

2-فین های انعطاف پذیر: این گونه فین ها دارای خاصیت انعطاف پذیر بالایی بوده و برای غواصانی که تجربه کافی ندارند توصیه می گردد. نکته مهم در این نوع فین ها این است که در مقایسه با فین های سخت، به نیروی بسیار کمتری برای حرکت و مانوور در آب نیاز دارد.

فروشگاه تجهیزات دریایی

3- فین های کفشی یا فوت پاکت: این فین ها پای غواص را به طور کامل احاطه می کند. از آنجایی که انرژی کمتری را از ورزشکار می گیرند برای افراد کم تجربه و مبتدی مناسب است.

فروشگاه تجهیزات دریایی

4- فین های بند دار یا پاشنه باز: در طراحی این فین ها فضای بیشتری نسبت به فین های کفشی تعبیه شده است. بسیاری از غواصان از این مدل فین ها به همراه بوت های غواصی استفاده می کندد چراکه قابلیت تنظیم را دارا می باشند.

فروشگاه تجهیزات دریایی

5- جت فین ها: این فین ها به علت مقاومت و طراحی منحصر به فردی که دارند مناسب غواصان حرفه ای و دوره های تکنیکال هستند. گفتنی است در صورتی که غواص در نظر داشته باشد که بخش های عمیق دریا به غواصی بپردازد گزینه بسیار مناسبی است.

فروشگاه تجهیزات دریایی

6- فورس فین ها: این فین ها برای غواصانی مناسب که تمایل دارند با سرعت بالا در آب حرکت کنند. حس چابکی و عکس العمل های سریع از ویژگی های بارز این فین ها است.

فروشگاه تجهیزات دریایی

7- فین های اسنورکلینگ: این فین ها از آنجاییکه تیغه های کوتاهی دارند مناسب آب های کم عمق می باشند. این فین ها برای غواصی های حرفه ای گزینه مناسبی نیستند و غالبا برای غواصی تفریحی کاربرد دارند.

فروشگاه تجهیزات دریایی

 گفتنی است نکته بسیار مهم در استفاده از فین ها نوع کاربری است. چراکه برای غواصی های تکنیکال، آزاد و تفریحی فین های مختلفی طراحی شده ست که ورزشکاران کمک می کند مطلوب ترین عملکرد خود را با توجه به فین انتخابی به ثبت برسانند.

لیست فین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *