فروشگاه تجهیزات دریایی

سیستم شناسایی اتوماتیک Automatic Identification System – AIS

یکی از مواردی که در آئین نامه SOLAS به منظور ایمنی جان انسان در دریا، ایمنی ناوبری و حفظ محیط زیست دریایی برای آن تأکید گردیده است، تجهیز شناورهای دریایی به سیستم شناسایی اتوماتیک یا AIS است.

 

سیستم AIS چگونه کار میکند؟

این سیستم مشتمل بر یک  فرستنده  VHF ، دو گیرنده VHF TDMA (Time Division Muktiple Access) ، یک گیرنده VHF DSC ، سیستم های استاندارد ارتباطات مخابرات الکترونیکی دریایی و سنسورهای مربوطه میباشد .

موقعیت و اطلاعات زمانی عموماً توسط یک گیرنده  سیستم کمک ناوبری ماهواره ای نظیر GPS ( مشتمل بر یک گیرنده GNSSفرکانس متوسط جهت دستیابی به موقعیت دقیق در آبهای ساحلی و سرزمینی) به سیستم اعمال میگردد .

 

دیگر اطلاعاتی که توسط سیستم AIS پخش میگردد ، بصورت الکترونیکی از دیگر تجهیزات موجود در روی کشتی و از طریق سیستمهای ارتباطی استاندارد موجود دریافت میگردد . اطلاعات هدینگ ، مسیر و سرعت نسبت به کف عموماً در تمام کشتیهای مجهز به سیستم AIS وجود دارد . اطلاعات دیگری نظیرزوایای  رول ، پیچ و هیل ، سرعت چرخش ، مقصد و ETA نیز باید به سیستم تغذیه گردد .

فرستنده صوتی AIS صرف نظر از اینکه کشتی در آبهای ساحلی ، سرزمینی و یا آبهای آزاد باشد بصورت داخلی و بطور مداوم کار میکند . فرستنده ها از مدولاسیون ۹٫۶ kb GMSK FM  روی کانالهای ۲۵ و یا ۵/۱۲ کیلو هرتز استفاده میکنند . هرچند تنها یک کانال رادیو برای این منظور مورد نیاز میباشد ولی هر ایستگاه روی دو کانال رادیویی اقدام به ارسال و دریافت مینماید و این امر بمنظور جلوگیری از مشکلات ناشی از تداخل و همچنین جهت امکان پذیر شدن انتقال بین کانالها جهت جلوگیری از ازدست دادن ارتباط با دیگر کشتیها میباشد .

برد این سیستم مشابه دیگر تجهیزات که در باند فرکانسی VHF کار میکنند میباشد و ذاتاً بستگی به ارتفاع آنتن دارد . با توجه به آنچه ذکر گردید انتظار میرود برد این دستگاه بین ۲۰ الی ۳۰ مایل باشد که با بهره گیری از ایستگاههای تکرار کننده میتوان این برد را افزایش داد .

یکی از مواردی که در آئین نامه سولاس  بمنظور ایمنی جان انسان در دریا ، ایمنی ناوبری و حفظ محیط زیست دریایی برای آن تاکید گردیده است ، تجهیز شناورهای دریایی به سیستم شناسائی اتوماتیک یا AIS میباشد . وظیفه اصلی  این سیستم تبادل اطلاعات میان یگانهای شناور با یکدیگر و با ساحل میباشد .

 

از مزایای نصب این سیستم میتوان موارد زیر را برشمرد :

سهولت بیشتر در شناسائی یگانها

سهولت در رهگیری شناورهای سطحی

مبادله اطلاعات ضروری میان کشتیها بدون دخالت انسان و بصورت خودکار

کاهش ترافیک بر روی مدارهای VHF

افزایش اطلاعات فرمانده و افسران نگهبان پل فرماندهی از وضعیت پیرامونی خود

دستگاه AIS نصب شده بر کشتی قادر است اطلاعات تعین شده را بصورت دائمی به سایر شناورها و ایستگاههای کنترل ترافیک ساحلی (VTS) ارسال نموده و همچنین اطلاعات ارسالی از سایر شناورها را دریافت نماید . اطلاعات دریافتی میتوانند بر روی صفحه نمایشگر کامپیوترهای شخصی ، Laptop ها ، صفحه نمایشگر سیستمهای ECDIS( نمایشگر نقشه و داده های الکترونیکی) و یا رادار نمایش داده شوند . بر اساس قوانین سولاس کلیه کشتیهای مسافربری ، نفت کشها و سایر کشتیها میبایست قبل از تاریخ ۱ جولای ۲۰۰۷ به این سیستم مجهز گردند . بر اساس همین قوانین کلیه شناورهای تردد کننده در آبهای داخلی نیز میبایست تا قبل از ۱ جولای ۲۰۰۸ به سیستم AIS مجهز شوند .

 

اطلاعاتی که توسط این سیستم ارسال میگردد به سه دسته تقسیم میشود :

الف – اطلاعات ثابت : این اطلاعات پس از نصب دستگاه در آن ثبت شده و تنها در صورت ایجاد تغییرات در ساختار کشتی و یا نحوه ثبت آن در IMO میبایست اصلاح گردد . این اطلاعات عبارتند از :

کد MMIS

نام و Call Sign

شماره IMO

طول و عرض شناور

محل نصب آنتن GPS بر روی کشتی

ب- اطلاعات متغییر و یا دینامیک .این اطلاعات بطور مدام و در خلال روشن بودن دستگاه تصحیح گردیده و شامل موارد زیر میباشد :

موقعیت یگان

زمان جهانی UTC

مسیر حرکت نسبت به کف دریا (COG)

سرعت حرکت نصبت به کف دریا (SOG)

هدینگ(راه جایرو)

وضعیت کشتی از نظر قوانین راه (در حال حرکت ، در لنگر، خارج از کنترل ، محدودیت در مانور ، متصل به بویه ، محدودیت بدلیل آبخور، در حال ماهیگیری و ….)

سرعت و یا نواخت گردش شناور(ROT)

ج- اطلاعات مرتبط با برنامه حرکت کشتی . این اطلاعات عبارتند از :

آبخور کشتی

کالا و مواد خطرناک در کشتی (کالای خطرناک DG ، کالای زیان رسان HG ، کالای مضر برای محیط دریاهاMP)

مقصد شناور و زمان رسیدن به آن

مسیرهای حرکت  و نقاط چرخش

علاوه بر اطلاعات ذکر شده در فوق ، در صورت مشاهده موارد مرتبط با ایمین در دریا میتوان یک پیام کوتاه ( حداکثر ۱۵۸ کاراکتر) به یگان مشخص و یا کلیه یگانها ارسال نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *