راهنمای ایمنی برای غواصی :

هرگز نفس خود را حبس نکنید

با توجه به قانون بویل یک غواص به هیچ عنوان اجازه نداره حتی برای لحظه ای نفس خود را حبس کند. این کار میتواند به ریه های غواص آسیب بزند و باعث بیماری های ریوی مثل بیماری آمبولی ریوی گردد.

 

هرگز به تنهایی به غواصی نروید

در تمامی استاندارد ها و سیستم های آموزشی به هیچ عنوان به غواص اجازه نمیدهند که به تنهایی به غواصی بپردازد. این کار بسیار خطرناک میتواند باشد در زمانی که شما

دارای حادثه میشوید و یا حتی اضطراب به سراغ شما می آید.

 

صعود به آرامی در هر غواصی

سرعت صعود و نزول در غواصی باید کنترل شده باشد.

ایمن ترین سرعت صعود ۱۰ متر بر دقیقه است این در حالی است که در بعضی از مراکز آموزشی سرعت ۱۸ متر بر دقیقه را آموزش میدهند.

در زمان نزول هم سرعت خود را فرا تر از ۲۰ متر بر دقیقه افزایش ندهید.

 

در هر غواصی، یک توقف ایمنی در طول ۵-۶ متر (۱۶-۲۰ فوت) انجام دهید

معمولا در غواصی های بالای ۱۰ متر دایو کامپیوتر شما یک توقف ۳ دقیقه ای برای ایمنی بیشتر غواص در عمق ۶ متری را می دهد. این توقف برای ایمنی بیشتر غواص در تمام دایو کامپیوتر ها تعریف شده است.

در برنامه غواصی خود میتوانید برای ایمنی بیشتر یک سیلندر مجهز به رگلاتور در این عمق قرار دهید تا در صورت نیاز غواص در دسترس باشد.

 

غواصی خود را برنامه ریزی کنید و برنامه را غواصی کنید

شاید این جمله معروف را بارها شنیده باشید. اما اهمیت این موضوع به حدی است که تمامی غواصان با تجربه به آن تاکید میکنند. همیشه قبل از غواصی خود برنامه ریزی های لازم را انجام دهید و طبق برنامه خود شروع به غواصی کنید.

با این روش همه چی طبق برنامه پیش می رود و در آرامش غواصی میکنید.

 

محدودیت های خود را بشناسید و در محدودیت های خود غواصی کنید

هر گز فراتر از توانایی های خود غواصی نکنید .گاهی پیش می آید که دوست دارید سایتی را بازدید کنید که عمیق تر از تجارب و آموزش های شما است این کار میتواند برای شما استرس ایجاد کند و مصرف هوای شما را افزایش دهد.

هرگز بدون مربی خود به فراتر از آموزش ها وارد نشوید.

 

مقادیر هوا را به طور مرتب بررسی کنید

حالا که تصمیم گرفتید غواصی ایمنی داشته باشید به یاد داشته باشید که به طور مرتب گیج هوای خود را چک بکنید. شما باید قبل از شروع غواصی از سلامت گیج خود اطلاع داشته باشید و در شروع غواصی مقدار هوای خود را بدانید و در حین غواصی به طور مرتب گیج خود را چک بکنید

 

  • دریازدگی در غواصی
  • مرجانها را بهتر بشناسید
  • آیا شما در زمان غواصی ادرار میکنید؟
  • قانون گاز ها در غواصی
  • نکاتی برای غواصی ایمن


در زمان شروع صعود شما باید یک سوم هوای ابتدای غواصی را رزرو داشته باشید. حتی شما به عنوان یک دوست خوب غوا صی میتوانید نیم نگاهی هم به گیج همراه خود داشته باشید. جالبه که بدونید ۶۰% از حوادث غواصی را با کمک به موقع همیار غواصی میتوان حذف کرد.

 

همیشه با منبع جایگزین هوا و یا اختاپوسی غواصی کنید

در گذشته خیلی به این موضوع اهمیت داده نمیشد ولی الان شرایط عوض شده و اکثر کلوپ های غواصی رگلاتور های خود را مجهز به اختاپوسی کرده اند. شما هم به عنوان یک غواص از مجموعه ای که سرویس غواصی دریافت میکنید بخواهید که رگلاتور همراه با اختاپوسی در اختیارتان قرار دهد.

قبل از شروع غواصی هم حتما از سلامت اختاپوسی مطلع گردید.

 

همیشه قبل از غواصی چک کردن همیار را انجام دهید

همیشه می باید قبل از شروع غواصی دو همیار همدیگر رو به طور کامل چک بکنند. این کار ایمنی شما را افزایش میدهد. بارها پیش اومده که من مشکلی را در جهیزات دوستم دیده ام که او از آن بی خبر بوده است.

 

فقط زمانی غواصی کنید که آمادگی غواصی کردن را داشته باشید

در شرایطی شروع به غواصی کنید که از نظر روحی و جسمی در شرایط مطلوبی باشید هیچ زمانی بخاطر ناراحت نشدن دوستان و …. در شرایطی که آمادگی غواصی کردن را ندارید اقدام به غواصی نکنید.

 

منبع: ghava30.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *