همه چیز درباره پدلبورد های بادی

در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با ویژگی های پدلبورد های بادی آشنا کرده و به سوالات زیر پاسخ دهیم:

تفاوت پدلبورد های بادی با پدلبوردهای کامپوزیت (یا سخت) چیست؟

نکات مهم در نگهداری بهتر از پدلبوردهای بادی چیست؟

پدل بورد بادی بخریم یا پدل بورد سخت؟

چگونه پدل بورد مناسب خود را پیدا کنیم؟

پدلبورد های بادی در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری هم در نحوه ساخت و هم در میزان فروش داشته اند و این در حالیست که تا چند سال قبل داشتن یک پدلبورد که براحتی در یک کوله پشتی جا شده و شما بتوانید آنرا همراه خود به همه جا ببرید رویایی بیش نبود! اما اکنون به جرات میتوان گفت پدل بورد های بادی رتبه اول فروش را در بین تمام تجهیزات ورزشهای دریایی حتی در کشور خودمان ایران دارند.

موج سواری یا پدل ایستاده (SUP) شاخه ای از ورزش موج سواری است که موج سوار را قادر میسازد مسافت بیشتری نسبت به معمول به سمت دریا پارو بزند و از موجهای کوچکتر لذت بیشتری ببرد. یا در آبهای آرامتر برای پیشروی بصورت ایستاده پارو بزند. یک گزارش معتبر این ورزش را پرطرفدارترین فعالیت ورزشی بیرون از خانه معرفی نموده است. ورزشکاران این رشته میتوانند بر روی دریاچه ها، رودخانه های بزرگ و کانالها، سوار شدن بر روی موجهای کوچک و سیر مسافتهای طولانی در خط ساحلی از این وسیله استفاده کنند. یوگا بر روی تخته موج سواری/پدل نیز جزیی از این رشته ورزشی است، در این روش حرکات یوگا با موج سواری آمیخته شده و میتوان انرا حتی در استخرهای شنا نیز انجام داد.

سه فاکتور مهم در انتخاب پدلبورد:

  1. جنس پدل برد:از فاکتورهای بسیار مهم در خرید پدل برد جنس به کار رفته در ساخت آن می باشد که در تعیین قیمت، دوام و وزن یک پدل برد نقش بسزایی دارد. شما باید انتخاب کنید که آیا پدل برد بادی می خواهید و یا پدل برد غیربادی که محکم و غیر قابل انعطاف می باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید نکاتی همچون کارایی، قابلیت حمل، وزن و ظرفیت حمل بار روی عرشه پدل برد را درنظر بگیرید.
  2. ظرفیت و وزن پدل برد:شما می توانید ظرفیت و حجم پدل برد را با توجه به قد و وزن خودتان انتخاب کنید تا به ثبات و عملکرد بالای پدل برد برسید.
  3. طول، عرض و ضخامت پدل برد: ابعاد پدل برد از نکات مهمی است که با توجه به کاربرد آن(استفاده عادی و تفریحی،مسابقه، تورینگ یا موج سوای)  باید در نظر گرفته شود.

 

جنس پدل برد

پدلبورد از نظر جنس ساخت به چند دسته تقسیم میشوند:

پی وی سی (بادی)
فایبرگلاس
چوب
فوم
فیبرکربن
پلاستیک

با توجه به موارد بالا انتخاب پدلبورد مناسب برای اغلب علاقه مندان موضوعی پیچیده می باشد. اما در واقع اصلا اینطور نیست و شما با خواندن این مقاله یا مقاله های قبلی میتوانید براحتی بهترین پدلبورد را برای خودتان انتخاب نمایید.

تفاوت پدلبورد های بادی با پدلبوردهای کامپوزیت (یا سخت) چیست؟

در واقع تنها تفاوت این دو مدل پدل بورد مواد اولیه بکار رفته در ساخت آن می باشد. پدلبورد های بادی از ترکیب چند ماده اولیه ساخته میشوند در حالی که پدلبورد های سخت اغلب با دو  ماده اولیه ساخته میشوند.

در مدلهای بادی جنس لایه رویی که براحتی قابل مشاهده است از پی وی سی می باشد.اما نکته مهم که باعث ایجاد تفاوت بین پدل بورد های بادی از برندهای مختلف میشود اینست که در زیر این لایه پی وی سی چه چیزی بکار رفته است. در زیر لایه پی وی سی هسته مرکزی بورد قرار دارد  که از رشته های پلی استر ساخته شده که با که با تکنولوژی های مختلف مانند تزریق، فرایندهای گرمایی تحت فشار یا لایه گذاری مرحله ای ساخته میشود. مواد بکار رفته در هسته بوردهای بادی بسته به قیمت بورد متفاوت می باشد. هرچه بورد بادی از لایه های بیشتری تشکیل شده باشد و هسته آن نیز ساختاری محکمتری داشته باشد قیمت بورد بیشتر خواهد بود.

همانطور که در عکس زیر مشاهده میکنید ( برش مقطعی از یک بورد بادی کمپانی ردپدل ) هسته مرکزی بورد شامل تار و پود های پلی استر است که توسط یک لایه از جنس پلیمر بسیار چگال پوشانده شده. این لایه پلیمر در حالت مذاب بروی رشته ها قرار داده میشود تا پس از سفت شدن ساختاری یکپارچه و محکم به تار و پود های پلی استر بدهد. این مدل از هسته مرکزی به سازنده این امکان را می دهد تا میزان سفتی بورد را براحتی افزایش یا کاهش دهند و همچنین با لایه گذاری تحت فشار اشتباهات چسب کاری دستی را به کمترین میزان ممکن رسانده تا بورد ظاهر یکپارچه ای داشته باشد.

در نهایت دک پد یا همان فوم نهایی روی بورد است که در فرایند گرمایی و تحت فشار بروی سطح پی وی سی محکم شده است  که سبب میشود ورزشکار براحتی بروی بورد بایستد و هنگام پارو زدن پای تکیه گاهش سر نخورد.

اما در پدلبوردهای سخت که از مواد اولیه مختلف مانند فایبرگلاس، چوب، فیبر کربن یا حتی فوم های پلی اتیلن ساخته میشوند دیگر ساختار هسته مرکزی مانند بوردهای بادی وجود ندارند. این دسته از بوردها غالبا از جنس فایبرگلاس هستند و با  روش قالب گیری ساخته شده و با کمی پرداخت در لایه نهایی بورد و چسباندن دک پد اماده استفاده میباشند. البته نکته تاثیر گذار در قیمت این بوردها فقط و فقط جنس مواد اولیه ای است که با آن ساخته میشوند. برای مثال بوردهای فایبر گلاس از بوردهای پلی اتیلن گرانتر هستند و همچنین بوردهای فیبر کربن از تمام پدلبوردهای موجود در بازار گرانتر است. این بوردها  وزن بیشتری نسبت به بوردهای بادی دارند که این موضوع بسته به نوع استفاده شما و هدفتان از این ورزش میتواند مفید یا مضر باشد. در صورتی که قصد استفاده حرفه ای از پدلبورد را دارید (مسابقه یا تورینگ حرفه ای) ساختار محکم و سفت این بوردها بسیار برایتان مفید خواهد بود. اما در اغلب موارد علاقه مندان قصد استفاده تفریحی از بورد را دارند که وزن زیاد این بوردها حمل و نقل آنها را سختتر مینماید.

حال که ساختار تشکیل دهنده هر دو مدل پدل بورد را برایتان تشریح کردیم وقت آنست که به تفاوتهای مهم این دو مدل بورد از نظر کاربری مصرف کننده بپردازیم.

 

حمل و نقل و  نگهداری:

مهمترین تفاوت این دو نوع بورد در وزن و قابلیت حمل و نقل و نگهداری انست.

بوردهای بادی همگی براحتی در یک کوله پشتی جا داده میشنود و میتوانید براحتی آنها را باخود به سفر ببرید. این نکته ای بسیار تاثیر گذار است زیرا هدف اصلی شما از خرید پدلبورد ماجراجویی در دل طبیعت، دریاچه، رودخانه و دریا می باشد، لذا باید بتوانید بورد خود را به هرجا که میخواهید ببرید و این قابلیتی است که فقط بوردهای بادی در اختیارتان میگذارند. در بوردهای سخت شما حتما به یک وسیله نقلیه نیاز دارید که باربند مجهز داشته باشد تا بورد خود را بروی آن مهار کنید و این امکانیست که برای همه علاقه مندان میسر نبوده و همچنین جابجایی بورد های سخت توسط هواپیما و در پرواز ها نیز تقریبا غیر ممکن است یا هزینه بسیار زیادی می طلبد. وزن و طول زیاد این بورد ها مهمترین مانعی است که سبب شده علاقه مندان در سالهای اخیر رو به بوردهای بادی بیاورند. بوردهای بادی هرچقدر طول بلندی داشته باشند با خالی کردن باد آن پس از استفاده براحتی در کوله مخصوصش جا داده میشود و نگهداری آن نیز بخاطر فضای بسیار اندکی که اشغال میکند، در هر مکانی امکانپذیر است.

مراقبت از بورد :

یکی دیگر از تفاوت های بین بوردهای بادی و سخت اینست که بودرهای بادی چندان نیاز به نگهداری و مراقبت پیچیده ای ندارند و حتی موارد تعمیری آن نیز به سادگی توسط مالک بورد با یک کیت تعمیرات که شامل چسب پنچری مخصوص و تیکه های یدکی پی وی سی است، انجام میشود. حال انکه بورد های سخت در صورتی که دچار شکستگی شوند حتما باید فردی متخصص آنرا تعمیر نماید. حال نکته مهم اینجاست که بوردهای بادی معمولا دیرتر خراب میشوند و میتوان با استفاده و نگهداری صحیح سالیان سال این بورد ها داشت و از ان لذت برد. اما بورد های سخت همیشه ریسک برخورد با اجسام سخت در زیر آب یا در هنگام حمل نقل  (چه در ساحل چه بروی خودرو چه هنگام انبار کردن) را دارند . این ریسک برای افراد حرفه ای چندان زیاد نیست اما برای افراد مبتدی که به احتمال زیاد بارها بورد خود را به دلایل مختلف به اجسام سخت خواهند زد سبب ایجاد ترک،لب پر شدن یا حتی از بین رفتن کامل بورد را دارد. لذا پیشنهاد میکنیم اگر برای نخستین بار قصد خرید پدل بورد را دارید حتما مدلهای بادی را انتخاب نمایید.

آماده سازی بورد:

شاید مهمترین برتری بوردهای سخت به بوردهای بادی این مورد باشد. زیرا بوردهای بادی زمانی در حدود 10 دقیقه برای باد کردن نیاز دارند در حالی که بوردهای سخت از همان روز اول برای به آب اندازی آماده اند. البته این زمان حدودا 10 دقیقه ای برای باد زدن بورد بسته به کیفیت ساخت بورد متفاوت است بوردهای کمپانی رد پدل انگلستان که با اختلاف بهترین بوردهای بادی موجود در بازار هستند با تلمبه های دوبلی که دارند در زمانی 5 دقیقه ای بطور کامل باد میشوند.

کارایی و میزان سفتی بورد:

کارایی یک بورد و عملکرد نهایی آن تابعی از عوامل مختلف مانند، میزان سفتی بورد، طول و عرض بورد، باله های  (فین ) بورد می باشد.بدون شک مهمترین فاکتور یک بورد خوب تعادل و کارایی انست.اغلب بر این باورند که بوردهای بادی چون سفتر هستند پس تعادل بهتری دارند. این یک ایده کلیست  اما اگر در آن دقیق شویم به این نتیجه میرسیم که بازهم هدف استفاده شما از بورد تعیین کننده اینست که بورد بادی بخرید یا بورد سخت. برای استفاده های تفریحی و برای افراد مبتدی (که در حدود 80 درصد استفاده از بورد ها را تشکیل میدهند)  این تفاوت به هیچ وجه محسوس نیست، جالب است بدانید در چند سال اخیر اکثر قهرمانان مسابقات پدل بورد با بوردهای بادی در مسابقات شرکت میکنند!  بوردهای بادی با توجه به ساختار هسته خود میتوانند حتی از بوردهای سخت هم سفتر باشند و بادی بودن بورد  الزاما دلیل بر این نیست که بوردهای سخت از بورد های بادی عملکرد بهتری دارند. شاید برای افراد بسیار حرفه ای این موضوع تاثیر گذار باشد ولی برای استفاده های عمومی هرگز عامل تاثیر گذاری نیست زیرا این تفاوت در عملکرد بقدری ناچیز است که با سایر مزایای بوردهای بادی مانند وزن سبک کاملا خنثی می شود. از طرفی ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تعادل بورد فقط به میزان سفتی بورد وابسته نیست و عرض بورد نیز به همان اندازه در میزان تعادل آن تاثیر گذار است .شما برای پیروزی در یک مسابقه پدلبورد به بوردی نیاز دارید که سریعتر برود و وزن بورد در میزان سرعت بسیار تاثیر گذار است که بوردهای بادی در این زمینه کاملا برتر هستند

نکات مهم در نگهداری بهتر از پدلبوردهای بادی چیست؟

1- بعد از هر بار استفاده بورد خود را با آب شیرین بشویید

2- پس از شستشو و پیش از جمع کردن بورد آنرا کاملا خشک کنید.

3- در صورتی که از بورد استفاده نمیکنید انرا در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید (انرا در ساحل رها نکنید)

4- هرگز با پمپهای فشار قوی برقی بورد را باد نکنید

5- هرگز برای حمل و نقل بورد را روی زمین نکشید

6- بورد را برای مدت طولانی انبار نکنید و هر چند وقت یکبار از آن استفاده کنید یا اقلا آنرا باد کنید و کمی بعد دوباره آنرا جمع کرده و در کوله پشتی بگذارید.

7- بورد را در مکانی نگهداری کنید که تهویه مناسب داشته باشد. گرمای زیاد در محل نگهداری به بورد شما آسیب خواهد زد.

8- در آخر باید به این سوال پاسخ بدهیم که بورد بادی بخریم یا بورد کامپوزیت؟

9- اگر برای نخستین بار است که میخواهید این ورزش را تجربه کنید و صدم ثانیه ها برای اول شدن در مسابقات جهانی برایتان اهمیت ندارد و فقط قصد استفاده تفریحی از بورد را دارید بهتر است بورد بادی تهیه کنید تا درگیر دردسر های نگهداری و جابجایی بورد های سخت نشوید.

10- اگر ورزشکار حرفه ای هستید و قصد ماجراجویی های یا شرکت در مسابقات حرفه ای را دارید و از طرفی هم امکانات لازم برای حمل و نقل بورد و نگهداری آنرا دارید، شک نکنید و بورد سخت تهیه کنید.

محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *