جلیقه تعادل غواصی (بی سی دی) چیست؟

انواع جلیقه تعادل؟

چرا غواصان از جلیقه تعادل استفاده میکنند؟

جلیقه تعادل چگونه استفاده می شود؟

جلیقه تعادل غواصی یکی از تجهیزاتی است که بسته به طراحی آن توسط غواصان مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات برای این منظور طراحی شده است تا میزان شناوری غواص در زیر آب و میزان شناوری مثبت غواص را بر روی آب حفظ نماید. اندازه میزان شناوری توسط کیسه هایی که با هوا پر می شوند، تنظیم می گردد.

شکل قرارگیری جلیقه تعادل به صورتی است که هنگامیکه پوشیده می شود همانند لاک در لاک پشت می باشد. از اینرو سیلندرهای غواصی نیز بر روی آن بسته شده و توسط غواص حمل می شود.

عملکرد جلیقه های تعادل به این صورت است که با باد کردن این وسیله غواص می تواند عمق حرکت خود را کاهش داده و به سطح آب بیاید و در طرف مقابل با خالی کردن باد جلیقه عمق نفوذ و حرکت خود را در زیر آب افزایش دهد. با سوپاپ هایی در این وسیله تعبیه شده امکان خالی کردن هوای اضافی درون وسیله میسر می شود.

در واقع جلیقه تعادل غواصی وسیله‌ای است که در هنگام غواصی از غرق شدن غواص  ممانعت به عمل آورده و از طرفی نمی گذارد که غواص بر روی سطح آب شناور بماند.

فارغ از تمامی تاثیراتی که جلیقه کنترل شناوری در حفظ شناوری غواص دارد، جیب‌های متعددی نیز بر روی آن طراحی شده که می‌توان از آن‌ها برای حمل و دسترسی آسان به وسایل ضروری استفاده کرد.

انواع جلیقه های تعادل به شرح ذیل است:

Jacket style bcd :

این مدل از جلیقه های تعادل همانند ژاکت در اطراف بدن قرار می گیرد و دارای کیسه های بادی است که در جلو بدن، پشت و پهلوها باد می شود. از مزیت های مهم این جلیقه ها جیب هایی که که در اطراف آن تعبیه شده و برای حمل وسایل و تجهیزات غواصی کاربرد دارد.

Back-inflate bcd :

این مدل از جلیقه های تعادل کاملا بر پشت بدن غواص قرار می گیرند و ریسک فشار هوای که از کیسه ها انتقال می یابد را ندارند. از طرفی ظرفیت جلیقه را در بسیاری موارد افزایش داده و حرکت افقی را برای غواص تسهیل می کند

لازم به ذکر است که backplate و wing combo نوعی از جلیقه های تعادل back-inflate است که غالبا توسط غواصان حرفه ای و تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد که شامل صفحه پشتی فلزی با کمربند و بال کیسه ای قابل نصب است. این تنظیمات و تغییرات حداقلی بیشتر مورد توجه غواصان حرفه ای است چراکه هر چه تغییرات ساده تر و قابل انطباق باشد، جلیقه این پتانسیل را داراست که به سمت سفارشی سازی پیش رفته و موارد مورد نظر غواصان تکنیکال و حرفه ای برآورده سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *